Strona główna

Projekt : Poezja : Książka : Wystawa : Sponsorzy :  Foto Banery

Wystawa
Autorami zdjęci są Jacek Szczurek, Kasia Śmigielska i Syla Nowakowska
przed obiektywem stanęły– Kasia Śmigielska i Syla Nowakowska.
   
Motywem przewodnim obrazów jest skóra czy nieco szerzej – ciało kobiety ujęte w pozorną dychotomię: piękno vs brzydota (wg kryterium kanonu piękna przyjętego przez kulturę masową, nie zaś np. w sensie gombrowiczowskim). Można również przywołać inne słowa klucze: zwykły, nieciekawy vs interesujący, wyjątkowy; thanatos vs eros etc.
   

Na poziomie prostego uogólnienia można rzec, iż fotografie obrazują styk światów dwóch kobiet: aktywnej
i twórczej osobowości Kasi Śmigielskiej (niepełnosprawnej) w zetknięciu ze “stereotypowym” obrazem kobiety pełnosprawnej.
   
Ekspozycja obejmuje prezentację do 85 czarno-białych fotogramów
(format 100X70, tektura podklejana, bez antyram).
   

Zdecydowana większość prac to fotografia studyjna. Fotografie nie są opatrzone tytułami.
   
Fotografie są wpisane w instalację przestrzenną, w której dominantą jest folia oraz różnobarwne oświetlenie, nadające opowiadanej historii niepowtarzalny nastrój.
   
Ilość fotogramów obecnych na wystawie jest uzależniona od charakteru i rozmiarów przestrzeni jaką dysponujemy, podobnie jak instalacja “scenografii” czy tła oraz efekty świetlne. Całość materiału fotograficznego jest – zgodnie z naszymi założeniami – spójną historią podzieloną na pewne mniejsze sekwencje o różnych konwencjach i przesłaniach. Z tego względu oprawa świetlna ekspozycji gra tu ważną rolę – można powiedzieć, że jest kluczowa dla “demarkacji emocji” widza.
   
Koncert
   
Koncert ma formę ekspresyjnego recitalu o autorskim charakterze. Zdecydowana barwa głosu wokalistki, emocjonujące słuchaczy słowa i ciekawe aranżacje tworzą aurę pełnego napięcia a jednocześnie wzruszającego spektaklu, nawiązującego do historii ilustrowanej forografiami.
   
Autorką tekstów i muzyki do większości z 12 piosenek jest Kasia Śmigielska, której śpiewowi towarzyszy dwóch instrumentalistów: Leszek Miliński – fortepian (keyboard) oraz Jan F. Bednarski – gitara akustyczna (klasyczna).
   
Czas trwania: 30-60 min., 6-12 utworów.
   
Kim jesteśmy
   
Projekt jest realizowany przez osoby, tworzące tzw. grupę nieformalną skupiającą swe działania wokół tej inicjatywy.
   
Kasia Śmigielska
   
Niepełnosprawna od 1996 roku, kiedy to w pożarze domu straciła dwójkę dzieci i męża. Przeżyła razem
z 3-letnią wówczas córką Karoliną,. Okres leczenia i rehabilitacji powypadkowej oraz proces powrotu do “normalnego” życia trwał kilka lat. Niepełnosprawność Kasi jest efektem oparzeń 85% powierzchni ciała
(w tym III IV stopień). Karolina uległa oparzeniom w równie dużym stopniu (75% powierzchni ciała) dodatkowym skutkiem wypadku jest utrata słuchu w 90%.
W 2002 roku, Kasia zadebiutowała w roli wykonawczyni swoich utworów na toruńskiej scenie klubowej. Obecnie przygotowuje materiał na debiutancką płytę.
Jest pomysłodawczynią projektu Byłam kim jesteś - Jestem kim być możesz, którego celem jest utworzenie w Toruniu miejsca faktycznej integracji osób niepełno - i pełnosprawnych.
   
Syla Nowakowska
   
Ukończyła socjologię na UMK w Toruniu (2000 r.).
Jest koordynatorem projektu Byłam kim jesteś - Jestem kim być możesz.
   

Copyright © 2004  www.smigielska.dll.pl  Wszelkie prawa zastrzeżone